Metoodika
Iga katses osaleja kasutas ühte peaseadet. Kasutatav seade valiti osalejale eelküsitluse põhjal, kus tal paluti vastata küsimustele tema vanuse, praeguse meeleolu, praeguse väsimuse ja varasemase 3D mängude kogemuse kohta. Sedasi ei tekkinud olukorda, kus kõik halvas meeleolus olnud osalejad oleks kasutanud ühte seadet, mis oleks võinud tulemusi kallutada.
​
Kõik osalejad said mängida "Half-Life: Alyxit" mängu algusest kuni esimese peatüki lõpuni või kui nad olid saanud mängu mängida umbes 30 minutit. Mängu "Audioshield" sai iga osaleja mängida kolme laulu järgi, mis võttis aega umbes 20 minutit. Filmi "Henry" vaatasid kõik osalejad ära täispikkuses, milleks kulus ligikaudu 12 minutit. Iga elamuse vahel küsiti osalejalt parasjagu kogetu kohta tagasisidet, mille põhjal seadmeid võrreldi.
Tulemused
Järgnevalt tuuakse välja märkimisväärsed leitud tulemused. Kõigi tulemustega on võimalik tutvuda bakalaureusetöös, mis on leitav siit.
​
Andmete analüüsimiseks kasutati Kruskal-Wallise testi, millega leiti erinevuse olemasolu korral teistest erinev seade. Selle testi puhul valiti lävendiks p ≤ 0.05.
​
Statistiline erinevus leiti filmi "Henry" puhul peaseadme jälgimise tulemustes. Teistest erinevaks seadmeteks osutusid HTC Vive Pro ja Varjo VR-1. Tulemused võisid olla tingitud ühildustarkvara Revive kasutamisest. Kuna film "Henry" on algselt loodud kasutamiseks vaid Oculuse seadmetega, siis pidi selle filmi vaatamiseks teiste seadmetega kasutama ühildustarkvara. Võib oletada, et erinevus tekkis ühildustarkvara kasutamise tõttu.
​
Erinevus leiti ka kõlarite sobivasse asendisse sättimise puhul. Allolevalt jooniselt on näha, et Oculus Rift CV1 kasutanud osalejatest jäid kõlarite sättimisega rahule kõik osalejad, HTC Vive Pro puhul ei jäänud sellega rahule 14st osalejast 3 ning Varjo VR-1 puhul ei jäänud sellega rahule 15st osalejast 7.
Tulemused võisid olla tingitud sellest, et Varjo VR-1 puhul kasutati eraldiseisvaid kõrvaklappe Audio-Technica ATH-M50x. Varjo VR-1 jämeda peavõru tõttu asetsesid klapid pooleldi võru peal ning nende kandmine ei olnud paljude arvates mugav.
​
Üheks oluliseks asjaks leiti ka jälgimisseadmete paigutus. Oculus Rift CV1 puhul olid jälgimisseadmed kasutaja ees laua peal. Mängu "Half-Life: Alyx" mängides keerasid osalejad tihti jälgimisseadmetele selja, mille tõttu ei saanud need enam pulte ega peaseadet jälgida. Selle tõttu pidi mitmel korral osalejale mainima, et ta end füüsiliselt ümber keeraks.
​
Viimaseks leiti, et oluline on ka seadme vaateväli. Mängus "Audioshield" ei tulnud pallid alati otse eest, vaid ka külje pealt. Mitu Varjo VR-1 seadet kasutanud osalejat mainisid, et väikse vaatevälja tõttu ei märganud nad külje pealt tulevaid palle ning pead pidi tihtipeale rohkem liigutama, mis nende arvates häiris nende elamust.
​
Rohkem märkimisväärseid tulemusi töö käigus kogutud andmete põhjal ei leitud. Järgnevalt võrreldakse kogutud andmete põhjal seadmeid. Graafikutel tähistab üks andmepunkt ühe katseisiku keskmist hinnangut üle kõigi elamuste.
Kõige parema ekraanide teravusega seadmeks hinnati Varjo VR-1, millele järgnesid Oculus Rift CV1, Oculus Quest ja HTC Vive Pro. Statistilist erinevust aga nende seadmete vahel ei tekkinud (p = 0,488).
Kõige parema jälgimisega peaseadmeks osutus HTC Vive Pro. Sellele järgnesid Varjo VR-1, Oculus Rift CV1 ning Oculus Quest, statistilist erinevust nende seadmete vahel ei leidunud (p = 0,164).
Kõige parema jälgimisega juhtpuldid olid Oculus Rift CV1 juhtpuldid (Oculus Touch Controller), millele järgnesid Varjo VR-1 (HTC Vive Pro Controller), HTC Vive Pro (HTC Vive Pro Controller) ning Oculus Questi juhtpuldid (Oculus Touch Controller). Kogutud andmete põhjal ei leidunud nende vahel statistilist erinevust (p = 0,669).
Kõige mugavamateks juhtpultideks osutusid Varjo VR-1 juhtpuldid (HTC Vive Pro Controller). Sellele järgnesid Oculus Rift CV1 (Oculus Touch Controller), Oculus Questi (Oculus Touch Controller) ning HTC Vive Pro juhtpuldid (HTC Vive Pro Controller). Statistilist erinevust tulemustest ei leitud (p = 0,976).
Kõige vähem häirivam peaseade oli HTC Vive Pro, millele järgnesid Oculus Quest, Oculus Rift CV1 ning Varjo VR-1. Kogutud andmete põhjal statistilist erinevust seadmete vahel ei leitud (p = 0,086)
Kõige vähem palavamaks peaseadmeks osutus Varjo VR-1, millele järgnesid HTC Vive Pro, Oculus Rift CV1 ning Oculus Quest. Statistilist erinevust seadmete vahel ei leitud (p = 0,242). Kuigi mõnel juhul oli arvatav erinevus olemas, ei saanud seda selle töö raames tehtud katsete käigus kogutud andmete põhjal kindlalt väita. Selliseid tulemusi on täpsemalt kirjeldatud bakalaureusetöös.
​
Parimaks hinna ja kasutajakogemuse suhtega seadmeks osutus Oculus Quest. Sellele järgnesid Oculus Rift, HTC Vive Pro ning halvima hinna ja kasutajakogemuse suhtega seadmeks osutus Varjo VR-1.